Přeskočit na obsah

O zrodu Křepenické Pekárny

Prodali jsme veterána, aby bylo na chleba 

Příběh křepenické pekárny se začal psát před více než patnácti lety a stále se točí kolem zdraví, přírodních potravin a staletími prověřených receptů. Alena Kramešová, dnes majitelka křepenické pekárny, je svým založením doslova předurčena k tomu, aby vytvářela něco zdravého a „gruntovního“. Vždyť je z Valašska.

Ale začněme pěkně od začátku. Přestože vystudovaná ekonomka, vždy byl Aleně bližší vesnický život. Postupně to tedy vzala z rodného Vsetína přes Londýn a Prahu až do Křepenic u Sedlčan. A zatímco někdo o návratu k přírodě pouze mluví a sní, Alena takový život se svou rodinou žije. Vyzkoušela si chov koz, výrobu domácích kozích sýrů, pěstuje zeleninu a nějakou dobu se živila internetových obchodem se zdravou výživou.

A protože nic v životě není náhoda, seběhly se všechny nitky ke kvasovému chlebu právě v Křepenicích. Tady Alena ladila své recepty na chleba pro domácí pekárnu, v křepenické středověké tvrzi si naživo vyzkoušela ošatkové pečení chleba v peci, vedla kurzy pečení a poznala lidi, jako například Hanku Zemanovou, kteří podpořili její úmysl nabídnout tradiční kvasový chléb i ostatním.

Asi poslední kapkou k tomuto rozhodnutí bylo pozvání do České televize, kde jsem vyprávěla o tom, jak i v domácí pekárně lze upéct dobrý kvasový chleba. Pak jsem si řekla, a proč bych se svým koníčkem nezkusila třeba živit?

Alena Kramešová, majitelka

Po chlebu pečeném v kovové formě v běžné troubě a domácí pekárně přišla tedy na řadu pekárna skutečná. A ta něco stojí. Prodali veterána tatrovku, která léta stála v garáži a bylo na „chleba“. Spustil se kolotoč starostí s prostory a schvalováním. Místo přístavby pro návštěvy vznikla výrobní místnost prověřená hygienou, zkoušely se receptury a technologické možnosti pekárny. Alena se snažila naladit se s ní „na stejnou vlnu“. A vzorky testovala na ochotných sousedech a kamarádech.

Proč zrovna kvasový chléb?

Už jako malá asistovala Alena své babičce na Moravě při pečení tradičního kvasového chleba. Později si pro pravý domácí kvas jezdila do Krkonoš a používala ho třeba i na polívku – klasické krkonošské kyselo. Kvas byla vzácnost! A pak to jednou zkusila a zjistila, že ten zázrak je naprosto jednoduchý na přípravu i uchování. To už bylo, jen co by kamenem dohodil ke kvasovému chlebu.

„Vždy mi vadilo nejen rozmrazované pečivo, ale i to továrně vyráběné, do kterého se běžně přidává až 30 nejrůznějších aditiv. Přitom dobrý chleba je možné vyrobit pouze z mouky, vody, soli a kvásku. Nic víc není potřeba,.

Alena Kramešová, majitelka

Splněný sen

Dnes Pekárna Křepenice s kapacitou 300 chlebů denně peče vskutku domácí a poctivý kvasový chléb. Chleby se pečou na kameni, aby získal tu pravou strukturu a kůrku, a sypané jsou podle požadavků dýňovými nebo jinými semínky. K dostání je kvasový chléb žitno-pšeničný a chléb 100% celožitný.

Nezůstalo jen u chleba, pekárna nabízí ručně pletené housky, vícezrnné a žitné, a velmi oblíbené jsou škvarkové pagáče – housky plněné pořádnou dávkou škvarků od místního řezníka. Mezi vynikající sladké pečivo z pekárny patří máslové makovky, moravské koláčky, mazance, vánočky a nově křepenické koláče inspirované Valašskem spolu s rohlíčky s mákem, ořechy nebo tvarohem z máslového nekynutého těsta.

Sortiment se neustále rozšiřuje a spolu s ním logicky také výroba. Proto se Pekárna Křepenice přestěhovala v červnu 2016 do nových větších prostor na návsi v Křepenicích. Vedle pekárny si můžete v malém obchůdku nakoupit základní potraviny i regionální produkty a v příjemné kavárničce počkat na svůj teplý chléb či škvarkový pagáč.

U nás jste vždy srdečně vítáni ❤

UPOZORNĚNÍ! Dne 5. a 6.7.22 máme otevřeno od od 9-20. Zveme vás na degustaci vín 5.7.22 od 17 hod v pekárně Křepenice.

X